Δευτέρα, 01 Απριλίου 2019 11:54

14th Athens ANIMFEST is completed!

Written by
566
14th Athens ANIMFEST is completed!

 

 14th Athens ANIMFEST is completed! 

We inform you that the 14th Athens Animfest came to its end. This was a period full of screenings, performances and various activities. 

We would like to thank you all for your submissions and to congratulate the winners of the awards. 

Winners of the awards 2019 are: 

Short

Grand Prix "Athena"
The boy and the owl / O rapaz e a coruja, by Mário Gajo de Carvalho, Portugal

2nd Prize
Black, by Sara Taigher, Italy

3rd Prize
Trap, by Paul James, New Zealand

Special Mention
Bloeistraat 11, by Nienke Deutz, Belgium
Dancing frog, by Kim jinman, Korea
From the Snow-Covered Hill, by Matty Jorissen, Wijnand Driessen, Netherlands
Le Mans 1955, by Quentin Baillieux, France
Mr. Deer / Naghibi, by Mojtaba Mousavi, Iran
The Juggler, by Skirmanta Jakaitė, Lithuania

Distinction
1001 Days / Alf Youm Wa Youm, by Aisha Al-Jaidah, Qatar
Battledream Chronicles: A new beginning, by Alain Bidard, Martinique
Finity Calling, by Jasper Kuipers, Netherlands
The Proposal / La bague au doigt, by Gerlando Infuso, Belgium
Where Am I Going? / 當一個人, by Huang Yun-Sian, Tsai Yi-Chin, Taiwan
Widdershins, by Simon P Biggs, United Kingdom

Educational Award

Bendito Machine 6 - Carry On, by Jossie Malis, Spain
Colaholic, by Marcin Podolec, Poland
God has already gone ahead / Gott ist schon weg, by Peter Böving, Germany
Harvest / , by Sun Lijun, China
Red & The Kingdom of Sound, by Phil Gomm, United Kingdom

Music Award
The Proposal / La bague au doigt, by Gerlando Infuso, Belgium

1st Vrilissia Award
Red & The Kingdom of Sound, by Phil Gomm, United Kingdom

2nd Vrilissia Award
Delectable you / Belle à croquer, by Axel Courtière, France

3rd Vrilissia Award
St(r)ay / (), by Chiang Yao, Taiwan

Vrilissia Special Mention
Selfies, by Claudius Gentinetta, Switzerland

Audience Award
Giant Bear, by Daniel Gies, Neil Christopher, Canada

Student

1st Prize
Reverie, by Philip Louis Piaget Rodriguez, Denmark

2nd Prize
Hors de l'eau, by Simon Duong Van Huyen, Joël Durnad, Thibault Leclerq, Valentin Lucas, Andrei Sitari, France

3rd Prize
Hounds, by Ido Shapira, Amit Cohen, Israel

Special Mention
Bear With Me, by Daphna Awadish, Netherlands
Concrete, by Pirmin Bieri, Aira Joana, Luca Struchan, Nicolas Roth, Switzerland
That Makes Two of Us, by Tim Hawkins, United Kingdom

Distinction

Glissando, by Min Shi, USA
Journey, by Marek Jasaň, Slovakia
Tailored / Sur Mesure, by Léa Cousty, Chloé Astier, Raphaël Guez, Mélanie Fourgeaud, Hugo Bourriez, Victoire Le Dourner, France 

Greek

1st Prize
Tokei Maru, by Zachos Samoladas, Greece

2nd Prize
The world above the sea / Ο κόσμος πάνω από τη θάλασσα, by Kostas Digkas, Greece

3rd Prize
Ooffee, by Alexandros Vounatsos, Greece

Special Mention
The Moment / Η Στιγμή, by Yannis Stefanakis, Greece

Audience Award
C.P. Cavafy THE CITY | Wherever I turn my eyes to / Κ.Π. Καβάφης Η ΠΟΛΙΣ | Όπου το μάτι μου γυρίσω, by Aristarchos Papadaniel, Panagiotis Kountouras, Greece

Experimental

1st Prize
Monsters in the fridge / Monstruos en el refri, by Laura Elena Torres Vargas, Mexico

2nd Prize
The porous body / Le corps poreux, by Sofia El Khyari, United Kingdom

3rd Prize
Matter Out of Place, by Oona Taper, USA

Special Mention
The future that we lost / 丟失的未来, by Gao Wenqian, China 

The Organising Committee of the 14th Athens Animfest

 

 

Read 566 times

Latest from apostaktirio team