Παρασκευή, 14 Ιουνίου 2024 16:06

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ Ζ’ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΛΟΓΟTΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

Written by
282
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ Ζ’ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΛΟΓΟTΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ Ζ' ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΛΟΓΟTΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

Πνευματικοί Ορίζοντες Λεμεσού- Εφαλτήριο Λόγου Τέχνης και Πολιτισμού

Φίλες λογοτέχνιδες , φίλοι λογοτέχνες

Με μεγάλη χαρά, βρισκόμαστε στην ευχάριστη θέση, να ανακοινώσουμε σήμερα, τα αποτελέσματα του Ζ' Πανελλήνιου λογοτεχνικού μας διαγωνισμού. Οι συμμετοχές που λάβαμε από όλη την Ελλάδα, την Κύπρο και άλλες χώρες, όπου ζουν και εργάζονται  Έλληνες δημιουργοί ξεπέρασαν αριθμητικά και ποιοτικά κάθε προσδοκία μας, 651 συνολικά συμμετοχές  σε όλες τις κατηγορίες, τεθήκαν στην κρίση  των επίτροπων  αξιολόγησης τις οποίες  απάρτιζαν γνωστοί   άνθρωποι των γραμμάτων από την Ελλάδα και την Κύπρο,  οι οποίοι αποτίμησαν και αντιμετώπισαν με τη δέουσα ευαισθησία και σοβαρότητα το έργο και την αποστολή τους, τους οποίους  και ευχαριστούμε από καρδιάς για την ευγενική τους καλοσύνη να αποδεχτούν την πρότασή μας και να μας στηρίξουν αφιλοκερδώς στο δύσκολο αυτό έργο μας.

Χάρης Μελιτάς, ποιητής,  βραβευμένος από την Ακαδημία Αθηνών

Ηλίας Παπακωνσταντίνου, ποιητής αντιπρόεδρος της Πανελληνίας Ένωσης Λογοτεχνών

Μαρία  Θεοφάνους, λογοτέχνιδα, τ. λυκειάρχης                                                                                                 

Δρ. Κρίστης Χαράκης, λογοτέχνης, πανεπιστημιακός, ερευνητής                                                     

Αδελαΐδα Παπαγεωργίου, λογοτέχνιδα

Ιφιγένεια Μετοχή λογοτέχνιδα

Τάσος Αριστοτέλους, λογοτέχνης, μελετητής εκδότης                                                                                        

Γιάννος Λαμπής, ποιητής, συγγραφέας                                                                                            

Πανίκος Παναγή, (ΠΑΝ-ΠΑΝ), σατιρικός ποιητής                                                                                                 

Λόγω του μεγάλου αριθμού συμμετοχών και συνάμα και της υψηλής ποιότητας των έργων υπήρξαν και αρκετές ισοψηφίες γι' αυτό τον λόγο οι επιτροπές απένειμαν  επιπλέον επαίνους  σε κάθε κατηγορία και στην  κατηγορίες Ποίηση απονεμήθηκαν επιπλέον και εύφημες μνείες.

Η εκδήλωση απονομής των βραβείων και επαίνων, θα πραγματοποιηθεί  Θεού θέλοντος, στην πόλη της Λεμεσού, την Παρασκευή  20 Σεπτεμβρίου 2024  και ώρα 7.30 μ. μ στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημαρχείου Λεμεσού  και παρακαλούνται όσοι  από τους διακριθέντες λογοτέχνες επιθυμούν να παραβρεθούν, για την καλύτερη διοργάνωση της εκδήλωσης, να μας ενημερώσουν έγκαιρα για την απόφαση τους.

Σε όσους από τους διακριθέντες για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορέσουν να παραβρεθούν στην εκδήλωση οι ίδιοι ή κάποιος αντιπρόσωπος τους,  οι περγαμηνές  θα σταλούν  όπως και άλλοτε στο ηλεκτρονικό τους ταχυδρομείο, μετά τη διεξαγωγή της εκδήλωσης.

Για τους Πνευματικούς Ορίζοντες

Εκ μέρους της διοικούσας ομάδας

Άθως Χατζηματθαίου, πρόεδρος, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Γιάννος Λαμπής, Γραμματέας

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΑΤΙΡΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ

(εις μνήμην Παύλου Πολυχρονάκη)

Αριστείο:

Κωνσταντίνο  Μπακλαντζή  με το ποίημα «Προεκλογικά ονειρομαγειρέματα» ( Μύρινα Λήμνου)

Α' Βραβείο:

Ανδρέα Γεωργιάδη με το ποίημα «Ο Πάρις και ωραία Ελένη» ( Μεσόγη Πάφος)

Β' Βραβείο:

Γεώργιο Αγγελάκη  με το ποίημα «Στο πνεύμα των Απόκρεω» (Ηράκλειο Κρήτης)

Ελένη Παπαθανασοπούλου με το ποίημα «Το συμπόσιο ιδεών»( Χολαργός Αθήνα)

Γ' Βραβείο:

Γαρυφαλλιά Μόσχοβα με το ποίημα « Αλτσχάιμερ ο πολιορκητής» (Θεσσαλονίκη)

Έπαινοι:

Δημήτριο Γκόγκα με το ποίημα «Κατεπείγον γράμμα στους ποιητές» (Μακέντζυ Λάρνακα)

Κωνσταντίνο Ζαϊκίδη με το ποίημα «Δεν ξέρω» (Ν. Έβρου)

Μαρούλα Ματθαίου - Χριστοδούλου  με το ποίημα « Φθινοπωρινό φύλλο» ( Πανόραμα Λέσβου)

Ανδρέα Δ. Συμεού  με το ποίημα  «Ανεμομαζώματα» (Πάφος)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΙΔΙΩΜΑ

Αριστείο:

Δέσπω Πηλαβάκη με το ποίημα «Να 'μουν» ( Λεμεσός)

Α΄ Βραβείο:

Κώστα Παπαϊωάννου με το ποίημα « Ο Πετρής» ( Πάνω Δευτερά)                     

Αναστασία Ιωάννου με ποίημα «Οι καμοί του έρωτα»( Χλώρακα Πάφος)

B΄ Βραβείο:

Λάζαρο Λαζάρου με το ποίημα « Εφτά πατημασιές» ( Έγκωμη Λευκωσία)

Μυρούλα Γ. Μαππούρα με το ποίημα «Το Αμμέν» (Λιβάδια Λάρνακας)

Γ' Βραβείο:

Ανδρέα Δ. Συμεού με το ποίημα «Ο Βράχος τζαι η θάλασσα» (Πάφος)

Έπαινοι:

Μαρούλα Ματθαίου - Χριστοδούλου  με το ποίημα « Ο παλλιόκαττος»

Καίτη Στεφάνου με το ποίημα « Αβάστακτο καρτέρεμα» ( Μέσα γειτονιά Λεμεσός)

Ευγενία  Πάππαλλου   Σταύρου με το ποίημα « Ο καραθκιόζης» (Κόρνο)

Ελισάβετ Καρσά με το ποίημα « Άραγες σου» ( Βορόκλινη)

Σταυρό Χριστοφόρου Νησιώτη  με το ποίημα « Ο ξενιτεμένος» (Λιβάδια Λάρνακα)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΟΙΗΣΗ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΤΙΧΟ

Αριστείο:

Λάζαρο Λαζάρου για το ποίημα  «Το κουτί 657» (Έγκωμη)

Α΄ Βραβείο:

Ιωάννα Παπαντωνίου για το ποίημα «Του παραλόγου» (Αραδίππου)

Μαιριλύν Ζαννέτου για το ποίημα « Φαύλος Κύκλος» ( Στρόβολος)

Β΄ Βραβείο:

Ιωάννα Χριστοφόρου Θεοχάρη  για το ποίημα «Θηριοδαμαστής» (Βύρωνα Αθήνα) 

Αγιούπα Χρυσάνθου για το ποίημα «Τις Κυριακές» (Στρόβολος)

Δώρα Μοσχονά για το ποίημα «Της μνήμης φαντάσματα» (Βόνιτσα)

Γ΄ Βραβείο:

Λεωνίδα Βασίλειο Μανιάτη  για το ποίημα «Η λέξη» ( Αγία Παρασκευή Αττικής)

Νικολίτσα Αζαρία για το ποίημα « Στο μνήμα» (Αχαρνές)

Ηλία Πασλή για το ποίημα «Ιχνηλατώ» (Θεσσαλονίκη)

Έπαινοι:

Αγγελική Σταυρού για το ποίημα «Το στεφάνι»( Αθήνα)

Κυριακή Δράκου  για το ποίημα «Ο λόγος της Ελευθερία και της Ειρήνης» (Πόλη Χρυσοχούς)

Δέσποινα Μανωλακάκη για το ποίημα «φεγγαρόπετρα» (Καλλιθέα Αθήνα)

Ελεονόρα Καζαντζίδου για το ποίημα «Έτσι έμαθα να αγαπώ» (Καβάλα)

Γκέλλυ Ντηλιά   για το ποίημα «Μικροπράγματα» (Ναύπλιο)

Χρυσούλα Λαμπριανού - Παπαϊωάνου  για το ποίημα «Το πρόβλημα» ( Αραδίππου)

Γεωργία Θεμιστοκλέους για το ποίημα «Απλοχεριά» (Ύψωνα)

Γιούλη Αποκατανίδου   για το ποίημα «Μη με λησμόνει» ( Νεάπολη Καβάλας)

Βαλεντίνα Χάρη Λοϊζίδου  για το ποίημα « Όσο πάει η ψυχή Θεριεύει » ( Εργάτες Λευκωσία)

Αγλαΐα Κωνσταντέλη  για το ποίημα «Το βλέμμα του ποιητή» (Καστόρι Δήμου Σπαρτής» 

Εύφημη μνεία:

Βάσω  Σίδη - Φραγκανδρέα για το ποίημα «Συνάντηση με την ουτοπία» Θεσσαλονίκη)

Κατερίνα Ηρακλέους για το ποίημα «Ζούμε στιγμές»( Μακεδονίτισσα)

Δημήτριο Γκόγκα για το ποίημα «Πολιτεία» (Μακέντζυ Λάρνακα)

Ευαγγελία  Καλδέλη το ποίημα  «Κι εμείς» ( Ξυλοτύμπου)

Ευθύβουλο Ευθυβούλου για το ποίημα «Πριν τ' άστρα ν' ανέβουν στον ουρανό» (Αγλαντζιά)

Μαριλένα  Χριστοφίδου για το ποίημα «Οι σειρήνες» ( Έγκωμη Λευκωσία)

Μάρω Παπαμηνά Καλλασίδου για το ποίημα «Καθολικός χρησμός» (Αργάκα)

Καρολίνα Ανανιάδου για το ποίημα «Αγέλαστος πέτρα» (Αθήνα)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΟΙΗΣΗ ΕΝΗΛΙΚΩΝ  ΣΤΟΝ ΕΜΜΕΤΡΟ ΣΤΙΧΟ

Αριστείο:

Κώστα Σώκο  για το ποίημα «Αλμπατρός» (Νέο Ψυχικό)

Μαρούλα Ματθαίου Χριστοδούλου για το ποίημα «το τραγούδι της σιωπής» (Πανόραμα Λέσβου)

Α' Βραβείο:

Αιμίλιο Σαμόλη για το ποίημα «Στα αστέρια της προσφυγιάς» ( Άνω Τούμπα)

Κωνσταντίνο Ζαϊκίδη για το ποίημα « Αγέννητος ικέτης»( Αλεξανδρούπολη)

Β' Βραβείο:

Παναγιώτη Κουμπούρα για το ποίημα «Το άγος δεν ξεχνώ πενήντα χρόνων» ( Άκρατα Αιγιαλείας)

Δέσπω Πηλαβάκη  για το ποίημα «Ο ύπνος» (Λεμεσός)

Γ΄ Βραβείο: 

Δημήτριο Κουππαρή για το ποίημα «Της σιωπής τα λόγια» ( Πάφος)

Ιωάννη Παναγάκο  για το ποίημα «Απαίδεια – Στωμύλη,  Ύλη-  διχόνοια» (Παπάγος)

Έπαινοι:

Γιώργο Κουκκουλλή για το ποίημα «Δεν ήσουνα αληθινός» ( Λεμεσός)

Ιωάννα Καφέντζη  για το ποίημα «Επιθυμία»( Βόλος)

Ιρένα Μαρκίδου για το ποίημα «Μην χάσω την Μόρφω» (Στρόβολος)

Ζωή Πασόγλου για το ποίημα «Κύπρος» (Αχαρναί Αττικής)

Δήμητρα Παραδέλη  για το ποίημα «Του ανθρώπου η απληστία» (Θεσσαλονίκη)

Θωμαή Ραγιά Σταυρού  για το ποίημα «΄Ετσι κι αλλιώς» (Αλιστράτη Σερρών)

Κατηγορία Διήγημα ενηλίκων

Αριστείο:

Σταματία Καραγεωργίου – Παπίστα με το διήγημα «Είμαι καλά» (Θεσσαλονίκη)

Ελένη Παπαθανασοπούλου με το διήγημα «Η γαλάζια ανάμνηση» ( Χολαργός Αθήνα)

Α΄ Βραβείο:

Μυρούλα Μαππούρα με το διήγημα «Εγώ δεν ξέχασα.. έσυ;» (Λιβάδια Λάρνακα)

Χρίστο Νταμπακάκη με το διήγημα «Η έμπνευση» (Μαρούσι Αττικής)

Ελευθέριος Πλουτάρχου με το διήγημα « Τον λένε «Αμπντούλ» (Λακατάμεια)

Β΄ Βραβείο:

Μαιριλύν Ζαννέτου με το διήγημα «Φαύλος κύκλος» (Στρόβολο Λευκωσία)                                                                                                                                                                                                                                               

Παναγιώτη Καραμούζη με το διήγημα «Όνειρα κτισμένα στ' αστέρια» ( Σκάλα Λακωνίας)

Κατερίνα Καββαδά  με το διήγημα « Δύο σώματα μία ψυχή» ( Καλλιθέα Αττικής)

Γ΄ Βραβείο:

Ελένη Κοτίνη Τσιάλτα με το διήγημα «Γιαγιά Αθηνά» (Ναύπακτος)

Κώστα Παπαϊωάννου με το διήγημα «Τα ευτυχισμένα Χριστούγεννα του Γλαύκου» (Πάνω Δευτερά)

Βάσω Σίδη - Φραγκανδρέα με το διήγημα « Γράμμα στο παΐδι που δεν γεννήθηκε» (Θεσσαλονίκη)

Έπαινοι:

Ανδρέας Κωνσταντινίδης για το διήγημα « Μεταστροφή» «Λακατάμεια»

Κυριακή (Κορίνα) Καρατζούνη με το διήγημα «Zero feel» (A.Τούμπα)

Ιωάννα Παπαντωνίου με το διήγημα «Γράφω Σημαίνει » (Αραδίππου)

Λουκιανό Ελευθέριο με το διήγημα «Πτήση 101» (Καισσαριανή)

Κωνσταντίνο Καραγιαννίδη με το διήγημα «Νέστος το ποτάμι της ζωής» (Θεσσαλονίκη)

Πάνο Νιάγκο με το διήγημα «Το σύνορο» ( Αίγειρα Αιγιαλείας)

Γεωργία Μπουζέα με το διήγημα «Σάπιο μήλο» ( Παλαιό Φάληρο)

Σαμπάνη Στέφανο για το διήγημα « Το νούμερο οκτώ» (Άνω Λιόσια)

Μάρω Παπαμηνά Κολλασίδου για το διήγημα με τίτλο « Το κεχριμπάρι της ψυχής»

Κατερίνα Δρούλια- Κουτσουμπού για το διήγημα « Το δίλημμα» (Αρχαία Τίρυνθα)

Κατηγορία παραμύθι ενηλίκων

Αριστείο:

Στέλλα Φουντουκίδου με το παραμύθι «Τσιχλόφουσκα» (Αλεξανδρούπολη)

Μαρία Πουλαντεράκη με το παραμύθι «Ο νάνος που ήθελε να γνωρίζει τον κόσμο» (Αθήνα)

Α΄ Βραβείο:

Έλενα Περικλέους - Χριστόφορο Χριστοφόρου με το παραμύθι» «Η πόλη που ήθελε να γίνει κάτι άλλο» (Στρόβολος)

Βέρα Πρατικάκη με το παραμύθι «Κι όμως, με πειράζει» (Κηφισιά Αττική)

Β΄ Βραβείο:

Θεώνη Συρίγου με το παραμύθι «Ο γίγαντας που βρήκε το όνομά του» (Υμηττός, Αθήνα)

Δεσποινα Μανωλακάκη με το παραμύθι «Φεγγαρόπετρα» ( Καλλιθέα, Αθήνα)

Γ΄ Βραβείο:

Λίνα Κατσάνη με το παραμύθι «Ο Σκουληκόλεμος» (Χρυσοχώρι Νέστου, Καβάλα)

Αναστάσιο Παπαδόπουλο με το παραμύθι «Νερόμυλος» ( Πειραιάς)

Γεωργίο Παλαιστή  με το παραμύθι «Κάτω από τη σκιά του Ολύμπου της Βηθυνίας ( Μακροχώρι Ημαθίας)

Έπαινοι:

Τούλα Χαραλάμπους με το παραμύθι «Βιβλία; Όχι ευχαριστώ!» (Μάμμαρι)

Θωμαή Τσιμέρικα με το παραμύθι «Η ιστορία του πράσινου Μολυβιού» (Πολύγυρος)

Καίτη Στεφάνου με το παραμύθι «Δύο καινούργιοι μαθητές» (Μέσα γειτονιά, Λεμεσός) 

Σταυρούλα Συγγούνα με το παραμύθι «Ο χαρτ-αετός» (Αμπελόκηποι , Ζάκυνθος)

Φίλιππο Φιλίππου με το παραμύθι «Η Λήδα και η νεράιδα των Χριστουγέννων»

Κατερίνα Μιχαηλίδου (Παλαιό Φάληρο) με το παραμύθι «΄Αμπρα κατάμπρα »

Κατηγορία χαϊκού ενηλίκων

Αριστείο:

Κώστα Παππή (Κιάτο)

Γιάννη Παναγιώτου (Αδάμαντας Μήλου- Κυκλάδες)

Α΄ Βραβείο:

Θέμις-Τάταρη-Μπιλλήρη (Κάλυμνος)

Ανδριάνα Ρεπανά - Μεταξά

Γκέλλυ Ντηλιά (Ναύπλιο) 

Β΄ Βραβείο:

Νικολίτσα Αζαρία (Άχαρνες, Αθήνα)

Παναγιώτα Λάμπρη (Πάτρα)

Ουρανία Διακομοπούλου ( Άγιοι Θεόδωροι Κορινθίας)

Γιούλη Αποκατανίδου (Καβάλα)

Ανθή Παραλήκα ( Ηράκλειο Κρήτης)

Γ΄ Βραβείο:

Τούλα Χαραλάμπους (Μάμμαρι Λευκωσία)

Βάνια Σύρμου ( Παιανία)

Μαρία Μανούδη ( Μεγαλόπολη Αρκαδίας )

Χρυσούλα Φούφα (Φάρσαλα)

Ιωάννη Ζορμπαλά ( Χαλκίδα Ευβοίας)

Ζωή Χατζηγεωργίου (Καβάλα)

Έπαινος:

Μέλανη Κουρσάρου (Κάψαλος Λεμεσός)

Σταυρούλα Ποζαπαλίδου ( Σύρος)

Ελευθέριος Πλουτάρχου ( Λακατάμεια)

Αγγέλα Χρονοπούλου (Αρωνά Κατερίνης)

Αθανασία Κύρδη (Λατσιά Λευκωσία) 

Ιωάννα Ζώρζου ( Μαλεσίνα Φθιώτιδας)

Δημήτριο Γκόγκα (Μακεντζυ Λάρνακα) 

Παντελή Ντουμάνη (Θεσσαλονίκη)

Στέλιο Χαριλάου (Πάνω Πολεμίδια)

Ιωάννα Παπαντωνίου (Αραδίππου)

Μελπομένη Στάθη (Τρίλοφος Θεσσαλονίκης)

Λάζαρος Λαζάρου( Στρόβολος Λευκωσία)

Κατερίνα Μιχαηλίδου (Παλαιό Φάληρο)

Γεωργία Θεμιστοκλέους ( Ύψωνα)

Πόπη Μπίσσα ( Κοκκινοτριμιθιά)

Καλλιόπη Μπορμπουδάκη (Φιλοθέη, Ηράκλειο) 

Άννα Γκασνάκη ( Βέροια)

ΠΟΙΗΣΗ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ – ΛΥΚΕΙΟΥ

Αριστείο:

Αλέξανδρο Ξένο  με το ποίημα «ΦΙΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ» ( Μοσχάτο)

Α΄ Βραβείο:

Καλλιόπη - Αναστασία  Αλεξιάδου με το ποίημα «Χορός, μια μαγική λέξη» (Καλαμαριά Θεσσαλονίκη)

Κωνσταντίνα Πινακούλα  με το ποίημα «ΜΑ ΓΙΑΤΊ;» (Μεγαλόπολη Αρκαδίας)

Β΄ Βραβείο: 

Ιωάννη-Ραφαήλ  Κρυονερίτη με το ποίημα «Άνοιξη» ( Καβάλα)

Μάριο - Ιωάννη Τσιμπερούδη  με το ποίημα «Η  αγάπη για την πατρίδα» ( Φάρσαλα)

Γ' Βραβείο:

Ευαγγελία Βάβιτσα με το ποίημα «Η ψεύτικη ζωή » (Καλαμαριά Θεσσαλονίκη)

Ιωάννα Μπουγά  με το ποίημα «ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ» (Μεγαλόπολη Αρκαδίας)

Έπαινοι:

Χρυσάνθη Χατζ ΄Αλι με το ποίημα «ΣΚΕΨΕΙΣ» ( Λεμεσός)

Αλεξάνδρα Ιωακειμίδου  με το ποίημα «Ψέματα» (Καλαμαριά Θεσσαλονίκη)

Μαρία Μιχαέλλα Παγκαλίνη με το ποίημα «Ο καθρέφτης » (Μαρκόπουλο Μεσογαία)

Σεραφίνα Γρεβενίτου   με το ποίημα «ΌΤΑΝ ΒΡΕΧΕΙ » (Καλαμαριά Θεσσαλονίκη)

Νταϊάνα Μεντά με το ποίημα «Ο δρόμος της ψυχής των νέων» (Τσαγκαράδα Πηλίου)

Σαγίτα Αζιζάϊ με το ποίημα «Η ανάγκη της απλότητας στην ολοκλήρωση της ευτυχίας» (Μουρεσί Πηλίου)

Μάριο Κρινάκη με το ποίημα «Σχολικός μαραθώνιος » ( Νταμουχάρη Πηλίου)

Ιάσονας Μικελάκης  με το ποίημα «ΜΠΑΡ ΥΔΡΟΓΕΙΟΣ » (Χαλάνδρι Αττικής)

Σαββίνα Γιαννοπούλου με το ποίημα «Οι στρατιώται του Ιμπραήμ Πασά» ( Θεσσαλονίκη)

Άννα Πολυχρονοπούλου με το ποίημα «Φιλία έστι» ( Νέα Ιωνία Βόλου) 

ΠΑΡΑΜΥΘΙ - ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ – ΛΥΚΕΙΟΥ

Αριστείο:

Ιάσονα Μικελάκης  με το παραμύθι « ΔΩΡΟ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ» (Χαλάνδρι Αττικής)

Α΄ Βραβείο:

Δήμητρα Μπαϊρακταρίδου  με το παραμύθι «Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΑΥΓΑΤΗΓΑΝΙΣΤΑΝ» (Καλαμαριά Θεσσαλονίκη)

Β΄ Βραβείο:

Ζωή Σαμαρά με το παραμύθι «ΤΟ ΠΡΟΒΑΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ  ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ» (Καλαμαριά Θεσσαλονίκη)

Γ΄ Βραβείο:

Αθανάσιο Καρκαλά με το παραμύθι «ΟΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΙΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ» (Μουρέσι Πηλίου)

Παναγιώτη Γκάντωνα με το παραμύθι « Το πιο γλυκό κρασί» (Κοζάνη)

Έπαινοι:

Μάριο Δέλλιο  με το παραμύθι « ΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ» ( Καλαμαριά Θεσσαλονίκη)

Μαρία Μώραλη και Ζωή Αυγουλά  με το παραμύθι «ΤΑ ΔΥΟ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΚΑΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΤΗΣ ΤΣΑΓΕΡΑΣ»  (Καλαμαριά Θεσσαλονίκης)

EIΔIKO BΡABEIO ΣΤΟ 2Ο ΕΕΕΕΚ ΔΗΜΟΥ ΠΥΛΑΙΑΣ ΧΟΡΤΙΑΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΕ ΤΙΤΛΟ Η ΜΙΚΡΗ ΕΥΤΥΧΙΑ

ΔΙΗΓΗΜΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΛΥΚΕΙΟΥ

Αριστείο:

Σοφία Χριστοδούλου με το διήγημα « ΑΟΡΑΤΟΣ» (Αγλαντζιά- Λευκωσία)

Α΄ Βραβείο:

Μαρίνα – Ροδάνθη  Νταφέκα με το διήγημα «Δώρα από αστερόσκονη» (Νέα Ιωνία Βόλου)

Ζηνοβία – Νεκταρία Περδίου  με το διήγημα «ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ»

B΄ Βραβείο:

Τριανταφυλλιά Τριαντάφυλλου  με το διήγημα «Δύο αγαπημένες κάλτσες κοιτάζουν το ηλιοβασίλεμα» (Καλαμαριά Θεσσαλονίκη)

Ιάσονας Μικελάκης   με το διήγημα «Η κραυγή» (Χαλάνδρι Αττικής)

Νικόλαο Λευκάκη με το διήγημα « Νέαρχος ο ποδοσφαιριστής»( Μοσχάτο)

Γ΄ Βραβείο:

Μαρίλια Ριτσάτου με το διήγημα « Ο μετανάστης» (Άγιος Στέφανος)

Εσμεράλντα Νταρδά  με το διήγημα «ΚΑΡΜΕΝ ΤΟ ΕΥΦΥΕΣ ΡΟΜΠΟΤ» ( Τσαγκαράδα Πηλίου)

Λουκία ΄Εξαρχου  με το διήγημα «Αφέγγαρη νύχτα»( Ιωάννινα)

Έπαινοι:

Μαρία Μωυσίδου με το διήγημα « Τη νύχτα» ( Θεσσαλονίκη)

Βασιλική Τζιφή με το διήγημα « Ο πίνακας » ( Μελίσσια)

Δημήτριο Μαστρογιαννόπουλο  με το διήγημα «Ο Τομ και το ρομπότ » (Μοσχάτο)

Θεοφάνη Τάτση και Κωνσταντίνο Χατζόπουλο με το διήγημα « Η Ιστορία του μικρού Ρωσκό» (Καλαμαριά Θεσσαλονίκη)

Σοφία- Χριστίνα Κωνσταντέλια  με το διήγημα «Άραγε τα όνειρα πραγματοποιούνται;»( Ανήλιο Πηλίου)

Ευθύμιο Κριθιώτη με  το διήγημα «Οι γεύσεις μιας αγάπης» (Θεσσαλονίκη)

Χαϊκού μαθητές Γυμνασίου - Λυκείου

Αριστείο:

Ιάσονα Μικελάκη (Χαλάνδρι Αττικής)

Α΄ Βραβείο:

Μαρία Χάβαρη ( Μεγαλόπολη Αρκαδίας)

Β΄ Βραβείο:

Μαρία Ευαγγέλου ( Γλυφάδα)

Κωνσταντίνα Λάζαρη ( Μεγαλοπολη Αρκαδίας)

Γ΄ Βραβείο:

Πηνελόπη Μαχαίρα ( Μεγαλόπολη Αρκαδίας)

Ανδριάννα Παναγιωτίδη ( Μεγαλόπολη Αρκαδίας)

Έπαινοι:

Μαρία Μιχαέλα Παγκαλίνη ( Μαρκόπουλο Μεσογαίας)

Βάνα Ντούρα

Αθανασία Μητρόπουλου ( Γλυφάδα)

Γεωργία Πουλουπούλου ( Μακρύσι Μεγαλόπολη Αρκαδίας)

Ελένη - Ιωάννα Μαυραγάνη ( Μεγαλόπολη Αρκαδίας)

Γιώργο Τσουμπλέκα ( Μεγαλόπολη Αρκαδίας)

Δήμητρα Μιχαλακοπούλου (Μεγαλόπολη Αρκαδίας) 

Γιώργο Τουλκερίδη ( Κάτω Μακρύσι, Μεγαλόπολη Αρκαδίας)

Θεοδώρα Σπανού ( Μεγαλόπολη Αρκαδίας)

Read 282 times

Latest from Super User