"Οι μαγικές καστανιές" - Αλέξανδρος Ακριτίδης
!["Οι μαγικές καστανιές" - Αλέξανδρος Ακριτίδης](/media/k2/items/cache/33ff93f62bf211126f5aa9ab170b3dd8_S.jpg)
Μπορούν τα δέντρα να έχουν ψυχή και να μιλάνε; Μπορούν να κάνουν θαύματα, όταν η ανθρωπότητα βρίσκεται σε κίνδυνο; Ο μπαρμπα-Φωτάκος πάντως λέει πως κάτι “απίστευτο” έχει συμβεί κι ας γελάνε κάποιοι μαζί του. Εκείνος είναι σίγουρος πως οι καστανιές του είναι μαγικές και πως κάποια μέρα θα το αποδείξει σε όλους! Εσείς τι λέτε; Θέλετε να ανεβούμε ως το ορεινό Καστανοχώρι για να μάθουμε την αλήθεια; Ακολουθήστε μας λοιπόν και μη χάνετε χρόνο!
Αυτό το βιβλίο επιδιώκει να θίξει πολλά και σημαντικά ζητήματα που αφορούν τις ανθρώπινες σχέσεις αλλά και την οικολογία. Μέσα από τις σελίδες του τονίζεται η φροντίδα που οφείλουμε να παρέχουμε προς τους μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους, ιδιαίτερα όταν αυτοί ζούνε μόνοι τους, αλλά και η αλληλεγγύη που πρέπει να μας χαρακτηρίζει σε δύσκολες στιγμές, όπως ένας πόλεμος. Τονίζεται το πόσο σημαντικό είναι να αγαπάμε τη “μητέρα” φύση αλλά και η σημασία της προστασίας της. Γιατί πράγματι, από τη φύση και τα μοναδικά της χαρίσματα εξαρτάται η ανθρώπινη επιβίωση!
____________________________
Can trees have a soul and can they speak? Can they perform miracles when humankind is in danger? Uncle Fotakos, however, says that something ‘unbelievable’ has happened, and never mind the fun they made of him. He is certain that his chestnut trees are magic, and that one day he will prove it to everyone. What do you think? Shall we go up to the mountainous Chestnut Village to learn the truth? Well, follow us and don’t waste your time!
The aim of this book is to raise several important issues that are related to human relationships and ecology. Through the pages, the book emphasizes the care that we are obliged to provide for the elderly, especially if they live alone. Solidarity is yet another issue which we should be characterized by during difficult moments, such as war. Finally, the book also stresses how significant it is that we love ‘mother’ nature and protect her, as well, since, in fact, the human survival depends on nature and her unique gifts.
![Super User](/media/k2/users/1.jpg)
Super User
Vitae suspendisse ad erat fames at neque, imperdiet curae platea ipsum nec, vehicula elementum curabitur massa lorem. Habitasse facilisis pharetra vitae senectus conubia etiam lacinia, curabitur odio feugiat ultrices pulvinar dictum accumsan.
Latest from Super User
- 3ος Διεθνής Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Εκδόσεων Αποστακτήριο: «1974-2024: 50 χρόνια από την παράνομη τουρκική εισβολή και κατοχή εδαφών της Κύπρου», με την υποστήριξη του Δήμου Αμπελοκήπων - Μενεμένης
- FM Records - Νέα τραγούδι από την ερμηνεύτρια Ιωάννα Καβρουλάκη
- ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2024 στο Από Μηχανής | Αρζόγλου-Βαλαβανίδης-Σκουρολιάκος πρωταγωνιστούν στην κωμωδία «ΗΡΩΕΣ» του Sibleyras
- “Παιδί… δικό μας… γράφουμε για τα παιδιά του πολέμου” 12ος Διαγωνισμός Ποίησης
- Εγκαίνια έκθεσης: Κύπρος ’74. Δεν ξεχνώ